



Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor
$104.17 • View Prices • By Dell
Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $104.17.
- Share
$104.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 65.59 mmThick
- 3.5 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $9,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor vs AOC 24G42E 24 inch Full HD Gaming Monitor
Dell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor vs Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorDell G2422HS 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | G2422HS |
| Dimensions | 537.8 x 321.63 x 65.59 mm |
| Depth with Stand | 189.44 mm |
| Height with Stand | 451.63 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Weight with Stand | 5.28 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free Technology, Low Blue Light |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













