


Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor
$366.85 • View Prices • By Dell
Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $366.85.
- Share
$366.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- HDMI
- Plug And Play
- 3 Year Warranty
- 3 USB 3.0 Ports
Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Thickness: 55.43 mmAverage
- 5.37 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 1.778:1, 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- HDMI
- Speaker Inbuilt
Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $35,115. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs Dell S2725QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor
Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI Modern MD271UL 27 Inch Ultra HD 4K Monitor
Dell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor vs Lenovo L-Series L27h-4A 27 inch Quad HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorDell S2722QC 27 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | S2722QC, 2021 |
| Dimensions | 596.74 x 335.66 x 55.43 mm |
| Depth with Stand | 174.72 mm |
| Height with Stand | 400.05 mm |
| Weight | 5.37 kg |
| Weight with Stand | 7.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Aspect Ratio | 1.778:1, 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350 cd/m², 400 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| HDMI | HDMI Port |
Input
| Speakers | 2 x 3 W |
Extra
| Other Features | AMD FreeSync technology, |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












