





Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
$499.9 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 170 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor price in United States is $499.9. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 78.3 mmThick
- 3.62 kgLight
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 170 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Gigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $499.9. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorGigabyte GS27QC 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | GS27QC |
| Dimensions | 610.5 x 362.5 x 78.3 mm |
| Depth with Stand | 208 mm |
| Height with Stand | 441 mm |
| Weight | 3.62 kg |
| Weight with Stand | 4.53 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready, Flicker-Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 170 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | Edge Lit |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 108% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, DP Cable, QSG, Warranty Card |
| Other Features | OSD Sidekick, Aim Stabilizer, Black Equalizer, Crosshair, Timer |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















