





Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
$219.99 • View Prices • By Gigabyte
Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor price in United States is $219.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 94.3 mmThick
- 4.62 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Prices
12% (price dropped by $27 in one month)
Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Gigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $219.99. Over the past month, there has been a decrease of $27 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorGigabyte GS32QCA 31.5 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | GS32QCA |
| Dimensions | 709 x 419 x 94.3 mm |
| Depth with Stand | 238 mm |
| Height with Stand | 497 mm |
| Weight | 4.62 kg |
| Weight with Stand | 5.86 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready, Flicker Free, HBR3 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | Edge Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 120% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, DP cable, QSG, Warranty card |
| Other Features | OSD Sidekick, Aim Stabilizer, Black Equalizer, Crosshair, Timer |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















