




Gigabyte M32UP 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$549.99 • Out Of Stock • By Gigabyte
Gigabyte M32UP 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 160 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$549.99
Search
Gigabyte M32UP 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $549.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
Gigabyte M32UP 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 68.2 mmAverage
- 7.25 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Gigabyte M32UP 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorGigabyte M32UP 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | M32UP |
| Dimensions | 715.3 x 423.8 x 68.2 mm |
| Depth with Stand | 244.3 mm |
| Height with Stand | 585.3 mm |
| Weight | 7.25 kg |
| Weight with Stand | 10.35 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA Display HDR400, Flicker-free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | Edge type |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 90% DCI-P3, 123% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Type-B (Upstream), 1 x USB Type-C (Alternate Mode, Upstream Port, Power Delivery up to 18W) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power cable, HDMI 2.1 cable, DP cable, USB cable, QSG, Warranty card |
| Other Features | OSD Sidekick, Aim Stabilizer Sync, Black Equalizer 2.0, Dashboard, Crosshair, Timer, Counter, Refresh Rate, Eagle Eye, Night Vision, PiP/PbP, Auto-Update, KVM, 6 axis Color Control, Smart OD, Apply Picture Mode, HDMI-CEC |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















