




Lenovo G27e-20 27 inch Full HD Gaming Monitor
$131.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo G27e-20 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$131.99
Search
Lenovo G27e-20 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $131.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
Lenovo G27e-20 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 44 mmSlim
- 3.95 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 82 PPILow
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Lenovo G27e-20 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorLenovo G27e-20 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | G27e-20 |
| Dimensions | 613.58 x 367.6 x 44 mm |
| Depth with Stand | 184.7 mm |
| Height with Stand | 450.3 mm |
| Weight | 3.95 kg |
| Weight with Stand | 4.67 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 82 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 cd/㎡ |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor with stand, 1 x Power cable (1.8m), 1 x HDMI cable (1.8m), Quick setup guide, Warranty booklet |
| Other Features | 3-Side NearEdgeless Screen, Lenovo Artery, Lenovo Display Control Center |
| Stand Tilt | -5°~22° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















