



Lenovo L24m-40 24 inch Full HD Monitor
$138.05 • View Prices • By Lenovo
Lenovo L24m-40 24 inch Full HD Monitor price in United States starts from $138.05.
- Share
$138.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Lenovo L24m-40 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 43 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 93 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, Audio Out
- Speaker Inbuilt
Lenovo L24m-40 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Lenovo L24m-40 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $13,249. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorLenovo L24m-40 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | L24m-40 |
| Dimensions | 539.4 x 326.2 x 43 mm |
| Depth with Stand | 196.2 mm |
| Height with Stand | 531.1 mm |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Natural Low Blue Light, Brightness Calibration |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DP Alt Mode), 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor with Stand, Power Cable, USB Cable, Quick Setup Guide, Warranty Booklet |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~22° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













