




Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor
$399 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 2 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $399. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50 mmSlim
- 4.8 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 2 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
- Speaker Inbuilt
Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $399. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorLenovo ThinkVision T27h-30 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Series | ThinkVision |
| Model | T27h-30 |
| Dimensions | 613.6 x 363.5 x 50 mm |
| Depth with Stand | 204.5 mm |
| Height with Stand | 545.4 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 6.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free, Lenovo ThinkColor |
| Display Type | LED |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 350 cd/㎡ |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Upstream, 90W Charging, DisplayPort) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Ethernet | Yes |
Extra
| Stand Tilt | -5°~23.5° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















