




LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor
$64.77 • View Prices • By LG
LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor price in United States starts from $64.77.
- Share
$64.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 21.45 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 2000:1 (Min), 3000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.5 mmAverage
- 2.05 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 21.45 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor vs LG 24U411A 24 inch Full HD Monitor
LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor vs MSI PRO MP223 E2 21.45-Inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorLG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | 22MR410 |
| Dimensions | 491.9 x 284.3 x 50.5 mm |
| Depth with Stand | 200 mm |
| Height with Stand | 378.1 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Weight with Stand | 2.46 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 21.45 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Min), 3000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 220 cd/m² (Min), 250 cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Weakness Mode, Dynamic Action Sync, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














