




LG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor
$141.62 • View Prices • By LG
LG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor price in United States starts from $141.62.
- Share
$141.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x HDMI
- Wi-Fi
- Bluetooth
- 3 Year Warranty
LG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 61.7 mmThick
- 3.1 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI
- Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
LG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor Price History
You can check the price history of LG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor below. The current price is $13,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor vs Samsung M5 LS32FM500EWXXL 32 inch Full HD Smart Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG 25SR50F-W 25 inch Ful HD Smart Monitor Full Specs
General
| Model | 25SR50F-W |
| Dimensions | 557.8 x 329.7 x 61.7 mm |
| Depth with Stand | 209.9 mm |
| Height with Stand | 423.3 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Weight with Stand | 4.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 300 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Other Features | WebOS, AirPlay 2, Screen Share, Magic Remote, ThinQ Home Dashboard |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














