




LG 27SR50F-W 27 inch Full HD Smart Monitor
$199.99 • Out Of Stock • By LG
LG 27SR50F-W 27 inch Full HD Smart Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers, Headphone Jack and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
LG 27SR50F-W 27 inch Full HD Smart Monitor price in United States is $199.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 2 x HDMI
- Wi-Fi
- Bluetooth
OUT OF STOCK
LG 27SR50F-W 27 inch Full HD Smart Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.1 mmSlim
- 4.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI
- Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
LG 27SR50F-W 27 inch Full HD Smart Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG 27SR50F-W 27 inch Full HD Smart Monitor Full Specs
General
| Model | 27SR50F-W |
| Dimensions | 611.8 x 370.9 x 45.1 mm |
| Depth with Stand | 209.9 mm |
| Height with Stand | 450.9 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Weight with Stand | 5.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Other Features | webOS, AirPlay 2 and Miracast Support |
| Stand Tilt | -5º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















