





LG 29WQ500 29 inch Full HD UltraWide Monitor
$214.67 • Out Of Stock • By LG
LG 29WQ500 29 inch Full HD UltraWide Monitor is a 29 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$214.67
Search
LG 29WQ500 29 inch Full HD UltraWide Monitor price in United States is $214.67. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 29 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
LG 29WQ500 29 inch Full HD UltraWide Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.72 mmSlim
- 3.99 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 29 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG 29WQ500 29 inch Full HD UltraWide Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorLG 29WQ500 29 inch Full HD UltraWide Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 29WQ500 |
| Dimensions | 688.34 x 312.42 x 45.72 mm |
| Depth with Stand | 223.52 mm |
| Height with Stand | 408.94 mm |
| Weight | 3.99 kg |
| Weight with Stand | 4.49 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 29 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Black Stabilizer, HDR, HDR Effect, Flicker Safe |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min), 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Color Calibrated, Color Weakness Mode, Crosshair, Dual Controller, Dynamic Action Sync, OnScreen Control, Reader Mode, Smart Energy Saving, Super Resolution+ |
| Stand Tilt | Yes |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















