






LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor
$829.99 • View Prices • By LG
LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor is a 34 in Curved OLED Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor price in United States is $829.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 167.64 mmThick
- 5.9 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 34 inchesAverage
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor below. The current price is $829.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI G32C4X 32 Inch Full HD Curved Gaming Monitor vs Samsung Odyssey G55C LS27CG552ENXZA 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACMS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GR83Q-B 27 inch Quad HD Gaming MonitorLG 34GS95QE 34 inch WQHD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 34GS95QE |
| Dimensions | 784.86 x 358.14 x 167.64 mm |
| Depth with Stand | 279.4 mm |
| Height with Stand | 586.74 mm |
| Weight | 5.9 kg |
| Weight with Stand | 9.3 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 800R Curvature, VESA DisplayHDR True Black 400, HDR10 |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 275 cd/m² (Typ), 250 cd/m² (Min) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Dual Controller, Crosshair, FPS Counter, PBP (Picture by Picture), PIP (Picture in Picture), OnScreen Control (OSC) |
| Stand Tilt | -10º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















