LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
52 votes
LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
  • Price History
  • Set Price Alert
  • View Prices
Features
  • 27 in Display
  • 1920 x 1080 pixels (Full HD)
  • 16.7 M Colors
  • Flat Monitor
  • 2400:1 (Min), 3000:1 (Typ) Contrast Ratio
  • 1 x Display Port v1.4
  • 2 x HDMI
  • 1 Year Warranty
LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
  • Form Factor: Flat
  • Thickness: 39.3 mmSlim
  • 3.25 kgLight
  • 1 Year Warranty
Display
  • VA Panel
  • 27 inchesAverage
  • 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
  • 1 ms Response Time
  • 180 Hz Refresh Rate
  • 16:9 Aspect Ratio
  • Adaptive Sync Technology
Connectivity
  • 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
23% (price increased by $40 in one month)
FREE Delivery
2-5 Business Days
View
FREE Delivery
3 Business Days
View
2-5 Business Days
Search
OUT OF STOCK
LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.2
52 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
Model27GS50F-B
Dimensions613.69 x 364.09 x 39.3 mm
Depth with Stand201.61 mm
Height with Stand456.05 mm
Weight3.25 kg
Weight with Stand3.87 kg
Panel TypeVA
Form FactorFlat
Warranty1 year Warranty
Display
Size27 inches
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenNo
FeaturesHDR10, Flicker Safe, HDR Effect
Resolution1920 x 1080 pixels (Full HD)
Max Refresh Rate180 Hz
Contrast Ratio2400:1 (Min), 3000:1 (Typ)
Response Time1 ms
Brightness200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ)
Adaptive SyncYes
Number of Colors16.7 M
Color Gamut72% NTSC
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB PortsNo USB Port
Headphone JackYes
Display Port1 x Display Port v1.4
HDMI2 x HDMI Port
Extra
Stand TiltYes
Wall Mounting100 x 100 mm