





LG Ultragear 32G810SA-W 32 inch Ultar HD 4K Monitor
$719.95 • Out Of Stock • By LG
LG Ultragear 32G810SA-W 32 inch Ultar HD 4K Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$719.95
Search
LG Ultragear 32G810SA-W 32 inch Ultar HD 4K Monitor price in United States is $719.95. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ), 700:1 (Min) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
LG Ultragear 32G810SA-W 32 inch Ultar HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 68.58 mmSlim
- 6.49 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN), Bluetooth
LG Ultragear 32G810SA-W 32 inch Ultar HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming MonitorLG Ultragear 32G810SA-W 32 inch Ultar HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | 32G810SA-W |
| Dimensions | 713.74 x 429.26 x 68.58 mm |
| Depth with Stand | 248.92 mm |
| Height with Stand | 624.84 mm |
| Weight | 6.49 kg |
| Weight with Stand | 10.48 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe, VESADisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ), 700:1 (Min) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 cd/m² (Typ), 320 cd/m² (Min) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-C (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Hexagon Lighting, Auto Brightness, Black Stabilizer, Crosshair, Dynamic Action Sync, FPS Counter, Reader Mode, Screen Share, LG ThinQ App, AirPlay |
| Stand Tilt | -8º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















