





LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
$999.99 • Out Of Stock • By LG
LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor is a 49 in Curved VA LED Monitor. It has a 5120 x 1440 pixels resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$999.99
Search
LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor price in United States is $999.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 49 in Display
- 5120 x 1440 pixels
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 2000:1 (Min), 2500:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 236.22 mmThick
- 12.02 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 49 inchesLargest
- 5120 x 1440 pixelsPoor
- ~ 108 PPILowest
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 32:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorLG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | UltraGear 49GR85DC-B |
| Dimensions | 1170.94 x 373.38 x 236.22 mm |
| Depth with Stand | 393.7 mm |
| Height with Stand | 464.82 mm |
| Weight | 12.02 kg |
| Weight with Stand | 14.74 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 49 inches |
| PPI | ~ 108 PPI |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe, Reader Mode, Low Blue Light, HDR 10, Color Weakness Mode, Black Stabilizer, DisplayHDR 1000 |
| Display Type | LED |
| Resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 2000:1 (Min), 2500:1 (Typ) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 cd/m² (Min), 450 cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream), 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Crosshair, Smart Energy Saving, On Screen Control (OSC), Auto Input Switch, FPS Counter, VRR |
| Stand Tilt | -5º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















