





LG UltraWide 34BR65F-B 34 inch Full HD Monitor
$493 • Out Of Stock • By LG
LG UltraWide 34BR65F-B 34 inch Full HD Monitor is a 34 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1080 pixels (WFHD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$493
Search
LG UltraWide 34BR65F-B 34 inch Full HD Monitor price in United States is $493. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 34 in Display
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG UltraWide 34BR65F-B 34 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 51 mmSlim
- 6 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 34 inchesLarge
- 2560 x 1080 pixels (WFHD)Poor
- 75 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG UltraWide 34BR65F-B 34 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorLG UltraWide 34BR65F-B 34 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | 34BR65F-B |
| Dimensions | 816.5 x 365.3 x 51 mm |
| Depth with Stand | 248.2 mm |
| Height with Stand | 545.2 mm |
| Weight | 6 kg |
| Weight with Stand | 8.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10, VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels (WFHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Brightness | 320 nits (Min), 400 nits (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 7W |
Extra
| Other Features | OnScreen Control, Dynamic Action Sync, Crosshair, Black Equalizer, One Click Stand, Smart Energy Saving, Reader Mode, 3-Side Virtually Borderless Design, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~25° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















