





LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor
$249 • View Prices • By LG
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor price in United States is $249. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 1500:1 (Min), 3000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- 1 Year Warranty
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 91.5 mmThick
- 4.9 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLargest
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Good
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor Prices
11% (price dropped by $27 in one month)
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor Price History
You can check the price history of LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor below. The current price is $249. Over the past month, there has been a decrease of $27 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorLG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 34WR50QK-B |
| Dimensions | 809 x 358.9 x 91.5 mm |
| Depth with Stand | 223.2 mm |
| Height with Stand | 483.3 mm |
| Weight | 4.9 kg |
| Weight with Stand | 5.9 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1800R Curvature, HDR 10, Flicker Safe |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Min), 3000:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 240 nits (Min), 300 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Colour Weakness, Smart Energy Saving, Black Stabiliser, Colour Calibrated in Factory, PBP, Reader Mode, Dynamic Action Sync, Super Resolution+, Auto Input Switch, HDR Effect |
| Wall Mounting | 100 x 100 |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















