




MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$399.99 • View Prices • By MSI
MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor is a 31.5 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $399.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
- Anti Glare
MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 72.9 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 0.5 ms Response Time
- 4K @ 160Hz 1080p @ 320Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $399.99. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | 322URDF E16 |
| Dimensions | 714 x 421.3 x 72.9 mm |
| Depth with Stand | 261.9 mm |
| Height with Stand | 564.5 mm |
| Weight with Stand | 9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR 400 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 4K @ 160Hz 1080p @ 320Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 400 nits (Typ), 450 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% DCI-P3, 131% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x USB Type-B to A Cable, 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 4 x Stand Screw |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















