




MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor
$99.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 200 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $99.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 60 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 200 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $99.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQZ1A 27 inch WQHD Gaming Monitor vs AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming MonitorMSI MAG 244F 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 244F |
| Dimensions | 541.93 x 322.26 x 60 mm |
| Depth with Stand | 220.17 mm |
| Height with Stand | 398.32 mm |
| Weight with Stand | 2.88 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 200 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 96% DCI-P3, 126% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI Cable (2.0), 1 x Power Cord (C13), 1 x Power adaptor, 1 x Quick Guide |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















