




MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
$602.95 • View Prices • By MSI
MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor is a 26.5 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 360 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $602.95. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 26.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- Flat Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 72 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 26.5 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 360 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor Prices
2% (price increased by $11 in one month)
MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $602.95. Over the past month, there has been a increase of $11 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorMSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 271QPX QD-OLED |
| Dimensions | 609 x 362 x 72 mm |
| Depth with Stand | 242 mm |
| Height with Stand | 416 mm |
| Weight with Stand | 8 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 26.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | DisplayHDR True Black 400 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 360 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Color Gamut | 99.1% DCI-P3, 138.4% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-C (15W Power Delivery, DisplayPort) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, KVM Switch, Picture-by-Picture and Picture-in-Picture Modes, Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) Technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















