




MSI MAG 274UPF 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
$483.55 • Out Of Stock • By MSI
MSI MAG 274UPF 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$483.55
Search
MSI MAG 274UPF 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor price in United States is $483.55. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1, 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.1
OUT OF STOCK
MSI MAG 274UPF 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 69.8 mmAverage
- 4.05 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
MSI MAG 274UPF 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACMS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GR83Q-B 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD MonitorMSI MAG 274UPF 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 274UPF |
| Dimensions | 613.5 x 362.5 x 69.8 mm |
| Depth with Stand | 196.5 mm |
| Height with Stand | 402.1 mm |
| Weight | 4.05 kg |
| Weight with Stand | 6.05 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA Display HDR400, Wide Color Gamut, Anti Flicker, Less Blue Light |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1, 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 400 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% DCI-P3, 129% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, PD Charging 65W), 2 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 2.0 Type B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power cord, Power adapter, Quick start guide, HDMI cable, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Gaming Intelligence App, KVM, Night Vision, Optix Scope, Smart Crosshair |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















