





MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
$319.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor price in United States is $319.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 (Typ), 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Good
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4
MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Prices
84% (price increased by $268 in one month)
MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor below. The current price is $319.99. Over the past month, there has been a increase of $268 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorMSI MAG 342CQR 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 342CQR |
| Depth with Stand | 270 mm |
| Height with Stand | 510 mm |
| Weight with Stand | 6.91 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ), 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 94.64% Adobe RGB, 92.57% DCI-P3, 118.25% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















