




MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor
$299.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor price in United States is $299.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 (Typ), 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 158.18 mmThickest
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Good
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor Prices
2% (price dropped by $5 in one month)
MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor below. The current price is $299.99. Over the past month, there has been a decrease of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI MAG 345CQR 34-inch UWQHD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 345CQR |
| Dimensions | 797.53 x 363.02 x 158.18 mm |
| Depth with Stand | 332.31 mm |
| Height with Stand | 518.9 mm |
| Weight with Stand | 7.75 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Typ), 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 90% Adobe RGB, 95% DCI-P3, 120% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















