





MSI MAG ARTYMIS 324CP 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$320 • Out Of Stock • By MSI
MSI MAG ARTYMIS 324CP 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$320
Search
MSI MAG ARTYMIS 324CP 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $320. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
OUT OF STOCK
MSI MAG ARTYMIS 324CP 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI MAG ARTYMIS 324CP 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG 32MR50CS 32 inch Full HD Curved Monitor vs Dell S2425HS 23.8 inch Full HD Monitor
LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming MonitorMSI MAG ARTYMIS 324CP 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | MAG ARTYMIS |
| Model | 324CP |
| Depth with Stand | 317.7 mm |
| Height with Stand | 473.4 mm |
| Weight with Stand | 8.7 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1000R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 92.6% DCI-P3, 116.8% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort), 2 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 2.0 Type B |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Other Features | Frameless Design, Swivel Support, Height Adjustable |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















