




MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$799.99 • View Prices • By MSI
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor is a 31.5 in Curved Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor price in United States is $799.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1500000:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.1
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 123 mmThick
- 3 Year Warranty
Display
- QD-OLED Panel
- 31.5 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Average
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 3 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4a
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Prices
10% (price dropped by $79 in one month)
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $799.99. Over the past month, there has been a decrease of $79 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorMSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Model | MPG 32C1URX QD-OLED |
| Dimensions | 714 x 423 x 123 mm |
| Depth with Stand | 318 mm |
| Height with Stand | 473 mm |
| Weight with Stand | 8.4 kg |
| Panel Type | QD-OLED |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 400, 1700R Curvature |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 (Typ) |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 250 nits (SDR), 450 nits (HDR), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 138% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 90W Power Delivery), 2 x USB 2.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 2.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, 1 x HDMI Cable (2.1), 1 x DisplayPort Cable (1.4a), 1 x Power Cord (C13), 1 x Quick Guide, 1 x USB Type-B to A Cable, 4 x VESA Wall Mount Screw |
| Other Features | Frameless Design, PiP/PbP Support, Height Adjustable. Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















