




MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor
$372.99 • View Prices • By MSI
MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 23.6 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $372.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.6 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, VGA
MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $372.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI Optix G241VC 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | Optix G241VC |
| Depth with Stand | 192 mm |
| Height with Stand | 403 mm |
| Weight with Stand | 4.1 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free Technology, Low Blue Light, 1800R Curvature |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 85% NTSC, 115% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Extra
| Other Features | 5-Way Navigation Joystick |
| Stand Tilt | -5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















