




MSI Optix G27C2 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$289.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Optix G27C2 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 144 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and DVI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$289.99
Search
MSI Optix G27C2 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $289.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI Optix G27C2 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 144 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
MSI Optix G27C2 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming MonitorMSI Optix G27C2 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | Optix G27C2 |
| Depth with Stand | 239 mm |
| Height with Stand | 451 mm |
| Weight with Stand | 5.8 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1800R Curvature |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 144 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 85% NTSC, 110% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| DVI | Yes |
Extra
| Stand Tilt | -5°~15° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















