





MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor
$59 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor is a 21.45 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor price in United States is $59. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 21.45 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 21.45 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, VGA
MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $59. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorMSI PRO MP225V 21.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | Pro MP225V |
| Depth with Stand | 182.4 mm |
| Height with Stand | 377.8 mm |
| Weight with Stand | 2.5 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.45 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Anti Flicker, MSI EyesErgo Technology |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, 1 x HDMI Cable (1.4), 1 x Quick Guide, 1 x Power Cord |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















