




MSI PRO MP242PMGDE 24 inch Full HD Monitor
$269.21 • Out Of Stock • By MSI
MSI PRO MP242PMGDE 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include HDMI v1.4b, DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$269.21
Search
MSI PRO MP242PMGDE 24 inch Full HD Monitor price in United States is $269.21. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- Display Port v1.2a
- HDMI v1.4b
- Anti Glare
OUT OF STOCK
MSI PRO MP242PMGDE 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 54 mmAverage
- 2 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 3 x USB 2.0
- HDMI v1.4b, Display Port v1.2a, VGA
MSI PRO MP242PMGDE 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED MonitorMSI PRO MP242PMGDE 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | MP242PMGDE |
| Dimensions | 612 x 376 x 54 mm |
| Depth with Stand | 227 mm |
| Height with Stand | 429 mm |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 91% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 2.0 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-B |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | Display Port v1.2a |
| HDMI | HDMI v1.4b Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















