





MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor
$149.99 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor price in United States is $149.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor Prices
13% (price increased by $19 in one month)
MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor below. The current price is $149.99. Over the past month, there has been a increase of $19 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI PRO MP243XP 23.8 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP243XP |
| Depth with Stand | 182.16 mm |
| Height with Stand | 421.79 mm |
| Weight with Stand | 2.95 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 119% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cord, Power Adapter, Quick Start Guide, HDMI Cable, Warranty Card |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Display Kit App, Tool-Free Design |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















