





MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor
$96.19 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor price in United States starts from $96.19.
- Share
$96.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $9,117. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor vs MSI PRO MP251L E2 25 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor vs Acer EK251Q P6 24.5 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor vs Acer Nitro VG240Y X1 23.8 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor vs MSI PRO MP2412 23.8 inch Full HD Monitor
MSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor vs Acer SA222Q E 21.5 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorMSI PRO MP251 24.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | PRO MP251 |
| Depth with Stand | 207.2 mm |
| Height with Stand | 422.1 mm |
| Weight with Stand | 2.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 101% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | MSI EyesErgo Technology, Anti Flicker |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















