




MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor
$114.99 • View Prices • By MSI
MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare, Built-in Speakers and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor price in United States is $114.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, 1 x Display Port v1.2a, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $114.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorMSI Pro MP253W 24.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Pro MP253W |
| Depth with Stand | 182 mm |
| Height with Stand | 438.4 mm |
| Weight with Stand | 3.03 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 103% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















