





Samsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor
$120.64 • View Prices • By Samsung
Samsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor price in United States starts from $120.64.
- Share
$120.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1(Typical) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI 1.4
- 3 Year Warranty
Samsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 57.2 mmThick
- 2.9 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 5 x USB 3.0
- 1 x HDMI 1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
Samsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Samsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $11,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2490 24 inch Full HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorSamsung Essential S4 LS24C430GAWXXL 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Thailand |
| Series | Essential S4 |
| Model | LS24C430GAWXXL |
| Dimensions | 539.9 x 321.6 x 57.2 mm |
| Depth with Stand | 219.7 mm |
| Height with Stand | 518.9 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Weight with Stand | 4.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Eye Saver Mode |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1(Typical) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 5 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 4 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4 Port |
Extra
| Other Features | Eco Saving Plus, Game Mode, Image Size, Auto Source Switch, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5º~24º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















