



Samsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor
$108.65 • View Prices • By Samsung
Samsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor price in United States starts from $108.65.
- Share
$108.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
Samsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 114.3 mmThick
- 3.7 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
Samsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor Price History
You can check the price history of Samsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor below. The current price is $10,399. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor vs Acer Nitro ED270 X0 27 inch Full HD Curved Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 32GS60QC-B 32 inch Quad HD Curved Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorSamsung LS27C360EAW 27 Inch Full HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | LS27C360EAW |
| Dimensions | 622.6 x 367.2 x 114.3 mm |
| Depth with Stand | 214 mm |
| Height with Stand | 458.6 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with Stand | 4.2 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Eye Saver Mode, Game Mode |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC 1976 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Other Features | Eco Saving Plus, 1800R Curvature |
| Stand Tilt | -2°~22° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













