


Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor
$327.52 • View Prices • By Samsung
Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor price in United States starts from $327.52.
- Share
$327.52
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- Max 1B Colors
- 5,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- HDMI
- Plug And Play
- Anti Glare
Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor Specs
General
- Thickness: 25.7 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- 43 inchesLargest
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- HDMI
Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor Price History
You can check the price history of Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor below. The current price is $31,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor vs Samsung M7 LS43FM701UWXXL 43 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
Samsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor vs Samsung M7 LS43FM700UWXXL 43 inch Ultra HD 4K Smart Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorSamsung LS43BM702UWXXL 43 Inch Ultra HD 4K Smart Monitor Full Specs
General
| Model | LS43BM702UWXXL |
| Dimensions | 965.5 x 559.8 x 25.7 mm |
| Weight with Stand | 10.5 kg |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 43 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Brightness | 250 cd/㎡ |
| Number of Colors | Max 1B |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | HDMI Port |
Extra
| Stand Tilt | -2.0° (±2.0°) ~ 20.0° (±2.0°) |
| Wall Mounting | 200 x 200 |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












