



Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor
$120.13 • View Prices • By Samsung
Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $120.13.
- Share
$120.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Plug And Play
Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 92 mmThick
- 3 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 24 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $11,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor vs Dell SE2725HG 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor vs Lenovo L24-4C 24 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorSamsung Odyssey G3 LS24AG320NWXXL 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Odyssey G3 |
| Model | LS24AG320NW |
| Dimensions | 544 x 333.3 x 92 mm |
| Depth with Stand | 234.2 mm |
| Height with Stand | 498.7 mm |
| Weight | 3 kg |
| Weight with Stand | 4.5 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Flicker Free, Eye Saver Mode, Black Equalizer |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC 1976 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Other Features | Eco Saving Plus, Game Mode, Refresh Rate Optimizer |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













