Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
92 votes
Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor is a 32 in Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort, Anti-Glare, Built-in Speakers and Wi-Fi.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Search
Features
  • 32 in Display
  • 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
  • 1 B Colors
  • Flat Monitor
  • 1,000,000:1 Contrast Ratio
  • 1 x Display Port
  • 2 x HDMI v2.1
  • Wi-Fi
OUT OF STOCK
Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Sma… Specs
General
  • Form Factor: Flat
  • Thickness: 49.2 mmSlim
  • 5.3 kgAverage
  • 3 Year Warranty
Display
  • OLED Panel
  • 32 inchesAverage
  • 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
  • 0.03 ms Response Time
  • 240 Hz Refresh Rate
  • 16:9 Aspect Ratio
  • Anti Glare
  • AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
  • 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port
  • Wi-Fi, Bluetooth
  • Speaker Inbuilt
Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Sma… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
FREE Delivery
3 Business Days
Search
OUT OF STOCK
User Reviews
4
92 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Sma… Full Specs
General
SeriesOdyssey OLED G8
ModelLS32DG802SNXZA
Dimensions719.7 x 414.7 x 49.2 mm
Depth with Stand263.5 mm
Height with Stand584.6 mm
Weight5.3 kg
Weight with Stand8.4 kg
Panel TypeOLED
Form FactorFlat
Warranty3 years Warranty
Display
Size32 inches
Aspect Ratio16:9
Anti Glare ScreenYes
FeaturesHDR10+ Gaming, Flicker Free
Resolution3840 x 2160 pixels (4K UHD)
Max Refresh Rate240 Hz
Contrast Ratio1,000,000:1
Response Time0.03 ms
Brightness200 nits (Min), 250 nits (Typ)
Adaptive SyncYes, AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-Sync Compatible
Number of Colors1 B
Color Gamut99% (CIE1976) DCI Coverage
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB Ports2 x USB Type-A
USB Port Details2 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream)
Display Port1 x Display Port
HDMI2 x HDMI v2.1 Port
WiFiYes, WiFi 5
BluetoothYes, 5.2
Input
Speakers10W
Extra
Stand Tilt-2°~25°
Wall Mounting100 x 100 mm