




ViewSonic VA1650 15.6 Inch Full HD Portable Monitor
$149.09 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic VA1650 15.6 Inch Full HD Portable Monitor is a 16 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 7 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$149.09
Search
ViewSonic VA1650 15.6 Inch Full HD Portable Monitor price in United States is $149.09. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 16 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Anti Glare
OUT OF STOCK
ViewSonic VA1650 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 13.9 mmSlim
- 700 gLightest
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 16 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 7 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VA1650 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
LG UltraWide 34WR50QK-B 34 inch WQHD Curved Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD MonitorViewSonic VA1650 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | VA1650 |
| Dimensions | 357.8 x 210.5 x 13.9 mm |
| Weight | 700 g |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 16 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Blue Light Filter |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 7 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
Input
| Speakers | 1W x 2 |
Extra
| Sales Package | VA1650 x1, USB Type-C Cable (Male-Male) x1, Quick Start Guide x1, Sleeve case x1 |
| Stand Tilt | 20º~45º |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















