




ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor
$89.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 7 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor price in United States is $89.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Anti Glare
ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 16.5 mmSlim
- 700 gLightest
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 7 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor Prices
4% (price increased by $4 in one month)
ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $89.99. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD MonitorViewSonic VA1653 16 Inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | VA1653 |
| Dimensions | 359.26 x 226.29 x 16.5 mm |
| Weight | 700 g |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Blue Light Filter |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 7 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
Input
| Speakers | 0.8W x 2 |
Extra
| Sales Package | VA1653-1T x1, USB Type-C Cable (Male-Male) x1, Quick Start Guide x1, Sleeve case x1 |
| Stand Tilt | 30º~63º |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















