




ViewSonic VA2432-H 24 Inch Full HD Monitor
$190.93 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic VA2432-H 24 Inch Full HD Monitor is a 24 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$190.93
Search
ViewSonic VA2432-H 24 Inch Full HD Monitor price in United States is $190.93. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 (Typ), 50M:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
ViewSonic VA2432-H 24 Inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 36 mmSlim
- 2.4 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
ViewSonic VA2432-H 24 Inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming MonitorViewSonic VA2432-H 24 Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA2432-H |
| Dimensions | 540 x 322 x 36 mm |
| Depth with Stand | 185 mm |
| Height with Stand | 406 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Weight with Stand | 2.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Blue Light Filter, Flicker-Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 (Typ), 50M:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 75% NTSC, 105% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | VA2432-H x1, HDMI Cable (v1.4; Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1, Power plug x1 |
| Other Features | Low Energy Consumption, ViewMode, Three-Sided Slim Bezel |
| Stand Tilt | -3º~20º |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















