



ViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor
$244.76 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor price in United States starts from $244.76.
- Share
$244.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
ViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 53 mmAverage
- 4.4 kgAverage
- 5 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor below. The current price is $23,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

ViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor vs ViewSonic VA2708-4K-MHD 27 inch Ultra HD 4K Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorViewSonic VA2709U-4K 27 Inch Ultra HD 4K Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | VA2709U-4K |
| Dimensions | 614 x 366 x 53 mm |
| Depth with Stand | 203 mm |
| Height with Stand | 456 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Weight with Stand | 4.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 5 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Blue Light Filter, Flicker Free, HDR10 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 104% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-C (DisplayPort, 65W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2.5W |
Extra
| Other Features | Low Energy Consumption, Borderless Design |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













