






ViewSonic XG2431 24 inch Full HD Gaming Monitor
$239.99 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic XG2431 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 24 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$239.99
Search
ViewSonic XG2431 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $239.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
ViewSonic XG2431 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49 mmSlim
- 3.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic XG2431 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorViewSonic XG2431 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG2431 |
| Dimensions | 540 x 323 x 49 mm |
| Depth with Stand | 239 mm |
| Height with Stand | 520.1 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Weight with Stand | 6.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker-Free, Low Blue Light, HDR10 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 104% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Type A (Downstream), 1 x USB 3.2 Type B (Upstream) |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 3W |
Extra
| Sales Package | XG2431 x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, DisplayPort Cable (v1.2; Male-Male) x1, USB A/B Cable (v3.2; Male-Male) x1, Quick Start Guide x1 |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5º~15º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















