






ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
$239.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor is a 24.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 280 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $239.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 58.84 mmAverage
- 3.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 0.5 ms Response Time
- 280 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-sync Compatible
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port
- Speaker Inbuilt
ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Prices
10% (price dropped by $23 in one month)
ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $239.99. Over the past month, there has been a decrease of $23 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorViewSonic XG2536 24.5 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG2536 |
| Dimensions | 557.19 x 330.34 x 58.84 mm |
| Depth with Stand | 218.05 mm |
| Height with Stand | 554.25 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Weight with Stand | 5.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 280 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-sync Compatible |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 104% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-C (DisplayPort, 65W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | XG2536 x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, HDMI Cable (v2.0; Male-Male) x1, DisplayPort Cable (v1.4; Male-Male) x1, USB Type-C Cable (Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1 |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















