




Zebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$155.32 • View Prices • By Zebronics
Zebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States starts from $155.32.
- Share
$155.32
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 10000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 2 x Display Port
- 2 x HDMI
- Anti Glare
Zebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 6 mmUltra Slim
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Good
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI, 2 x Display Port
- Speaker Inbuilt
Zebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $14,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27GS65F 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorZebronics S27A 180 Hz 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Zeb-S27A |
| Height with Stand | 479 mm |
| Weight with Stand | 4.12 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 10000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 119% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Base, Stem, HDMI Cable, Power Cord, Power Adapter, User Manual |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Headphone Stand, Reading Lamp |
| Stand Tilt | Yes |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














