

Zebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor
$65.5 • View Prices • By Zebronics
Zebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor price in United States starts from $65.5.
- Share
$65.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 m Colors
- Flat Monitor
- 500000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- HDMI
- Plug And Play
- 3 Year Warranty
Zebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 2.5 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- 24 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 14 ms Response Time
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- HDMI, VGA
- Speaker Inbuilt
Zebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor below. The current price is $6,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor vs Zebronics Zeb-EA124 24 inch Full HD 100Hz Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorZebronics ZEB-A24 24-inch Full HD LED Backlit Monitor Full Specs
General
| Model | ZEB-A24 |
| Depth with Stand | 8 mm |
| Height with Stand | 395 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Weight with Stand | 2.5 kg |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 14 ms |
| Brightness | 250 nits (2D) |
| Number of Colors | 16.7 m Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor-1 unit |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











