


Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor
$68.75 • View Prices • By Zebronics
Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor price in United States starts from $68.75.
- Share
$68.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 500000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI
- 3 Year Warranty
Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- 2.5 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 24 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 8 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, 1 x Display Port, VGA
Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor below. The current price is $6,598. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor vs MarQ by Flipkart 24FHDMEQNNXO 24 inch Full HD Monitor
Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor vs Samsung Essential S3 LS24C330GAWXXL 24 inch Full HD Monitor
Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor vs Zebronics Zeb-EA124 24 inch Full HD 100Hz Monitor
Zebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor vs Samsung Essential Monitor S3 LS24F320GAWXXL 24 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorZebronics ZEB-A24FHD 24 inch Full HD LED VA Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | ZEB-A24FHD |
| Weight | 2.5 kg |
| Weight with Stand | 2.5 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | Three Year Carry Into Service Centre |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 500000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 8 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












