



Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator
$599 • View Prices • By Frigidaire
Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator is a 212.38 L Multi Door Refrigerator. Notable features include Top Freezer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator price in United States is $599. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 212.38 L Capacity
- Removable Gasket
Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 212.38 L Capacity
- Removable Gasket
General
| Brand | Frigidaire |
| Model | EF756MNT |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 40.82 kg |
| Height | 147.29 cm |
| Width | 54.51 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Chrome Door Handle |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 212.38 L |
| Refrigerant | Eco Friendly Refrigerant |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Adjustable Levelling Legs, Quiet Operation, Flush Back Design, Adjustable Thermostat Control |
Power Features
| Voltage Required | 120V |
Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Prices
12% (price increased by $75 in one month)
Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Frigidaire EF756MNT 7.5 Cu Ft Double Door Refrigerator below. The current price is $599. Over the past month, there has been a increase of $75 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























