





LG SRFB27W3 27 Cu Ft French Door Refrigerator
$2,930.4 • Out Of Stock • By LG
LG SRFB27W3 27 Cu Ft French Door Refrigerator is a 764.55 L French Door Refrigerator. It has 504.04 L refrigerator and 246.36 L freezer capacity. Notable features include Frost Free, Wi-Fi Connectivity, Inbuilt Stabilizer and Door Alarm.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,930.4
Search
LG SRFB27W3 27 Cu Ft French Door Refrigerator price in United States is $2,930.4.
Features
- French Door
- 764.55 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
- Inverter Compressor
OUT OF STOCK
LG SRFB27W3 27 Cu Ft French Door Refrigerator Specs
- French Door
- 764.55 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
- Inverter Compressor
General
| Brand | LG |
| Model | SRFB27W3 (LG Studio Series) |
| Type | French Door |
Design and Body
| Weight | 132 kg |
| Height | 178.44 cm |
| Width | 90.81 cm |
| Depth | 80.65 cm |
| Handle Type | Bar Handle, LG Studio Handle (SmartPull) Freezer Handle |
| Body Material | Stainless Steel |
| Base Drawer | Yes |
| Body Features | Pull Drawer Door Type |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Shelf Material | Spill Protector Tempered Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
| Other Interior Features | Premium LED Freezer Light |
Technical
| Capacity | 764.55 L, Refrigerator 504.04 L, Freezer 246.36 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG SmartThinQ App |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Other Cooling Features | Door Cooling+ |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual |
| Doors Count | 3 |
| Extra Features | Cantilevered Shelves, Cool Guard, Glide N’ Serve Drawer, Icemaker & Ice bin in the freezer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Compared With

Xiaomi 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Pro Max
Xiaomi 17 Pro vs Xiaomi 17
Motorola Moto G Power (2026) vs Motorola Moto G Power 5G 2025

RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone Fold
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















