








Aprilia SR 160
$1,261.93 - $1,350.53 • 3 Variants • By Aprilia
Aprilia SR 160 price in United States starts from $1,261.93 - $1,350.53.
- Share
$1,261.93 - $1,350.53
Ex-Showroom PriceFeatures
- Petrol
- Digital Instrument Cluster
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- Belt Drive
Aprilia SR 160 Specs
Group: $112,500 to $137,500
- Petrol
- Digital Instrument Cluster
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- Belt Drive
General
| Model | SXR 160 |
| Colors | White, Grey, Red, Blue, Black, Carbon Black, Race |
| Automotive Battery Details | 12V, 5Ah |
| Warranty Details | 5 years, Upto 60000 Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Single Cylinder, 4 Stroke, SOHC 3 Valve |
| Engine Displacement | 160.03 cc |
| Cylinders | 1 |
| Valves/Cylinder | 3 |
| Maximum Power | 11.11 bhp @7100 RPM |
| Maximum Torque | 13.44 Nm @5300 RPM |
| Transmission Type | Automatic (CVT) |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Start Type | Self, Kick |
| Cooling System | Air Cooled |
| Bore | 58 mm |
| Stroke | 60.6 mm |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Clutch Type | Automatic |
Performance Details
| Top Speed | 90 km/h |
| Acceleration Details | 0 to 60 in 7.5 Sec |
| Fuel Tank Capacity | 6 L |
| Reserve Fuel Capacity | 1.2 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Front Fork with 30mm Inner Tube |
| Rear Suspension | Mono Shock Absorber |
| Brake Type | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Brake Size | 220 mm (Front), 140 mm (Rear) |
| Caliper Front | 2 Piston |
| Frame Details | Tubular Chassis with Open Single Cradle |
Body Design Details
| Kerb Weight | 118 kg |
| Length | 1985 mm |
| Width | 806 mm |
| Height | 1261 mm |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Wheel Base | 1365 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 780 mm |
| Seat Details | Single |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 120/70 - 14 |
| Tyre Size Rear | 120/70 - 14 |
| Wheel Size Front | 14 inch |
| Wheel Size Rear | 14 inch |
Comfort and Convenience Details
| Idle Start/Stop System | Yes, Self |
| USB Charging Port | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Front Storage Box | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
| Extra Features | Carry hook, Underseat Storage |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, Single Channel |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | Halogen |
| Fuel Consumption Indicator | Yes |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Distance To Empty Indicator | Yes |
| Additional Features | Hazard Warning Indicator, Real Time Mileage Indicator |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
Aprilia SR 160 Variants
3 VariantsVariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Scooters
Related Searches
Compared With

Aprilia SR 160 vs Yamaha RayZR 125 Fi Hybrid
Aprilia SR 160 vs Yamaha Aerox 155
Aprilia SR 160 vs Hero Destini 125
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB)
Apple iPhone 17 vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















